ceturtdiena, 2019. gada 10. janvāris

Ziemas Laika Dziesmu Sadziedāšana Tīnūžos

Ziemas Laika Dziesmu Sadziedāšana Kultūras mantojuma centrā Tīnūžu muiža notiks 2019.gada 20.janvārī plkst. 13.00. 

Ziema Saulei ir dziļās jūras vai ezera laiks -
Ai, Saulite bridaliņa,
Brida dienu, brida nakti:
Dienu brida dziļu jūru,
Nakti dziļu ezeriņu.
/Dainu skapis, 33733-0/

Ziema ir līdzvērtīga gada naktij. Kā Rudenāji ir saulrieta brīdis un visvairāk tai laikā dziedam saules rietēšanas dziesmu. Tikpat daudz to ir vēl vienīgi līgotnēs, - Jāņu laika dziesmu krājā. Kā Lielajā dienā un Jāņu rītā izdziedam saules lēkta gaidīšanas un svinēšanas dziesmas, kā vasarā dziedam Saules redzamības un Saules darbu – ziedēšanas, siena kaltēšana un augļu nobriešanas dziesmas, tā ziemā mēs varētu dziedāt daudz jūras un citu ūdeņu dziesmu. Un arī nakts, varbūt miega un tumsas laika dziesmas.

Arī tālab, ka vēl citā simboliskā līmenī Ziema – nakts – ūdeņi ir pārtapšanas, pārdzimšanas laiks. Rudenī notiek dabas, un arī cilvēka iemigšana. Ziemas vidus ir laiks pirms atmošanās. Tas ir laiks pirms piedzimšanas. Vēl noslēpumā tīts viss ir ziemā. Saule ir pagriezusies uz pavasari, bet tai vēl labi tāls ceļš ejams. Mūsos pašos ziemas laikā visvairāk ir vēlmju pēc iekšēja rimtuma un miera (protams, ne tikai tas, jo arī ārējā prieka un darbu ir daudz, - tomēr iekšējie darbi un apceres vairāk raksturīgi tieši ziemai.

Brīdī, kad satiksimies sadziedāt, arī Mēness būs mazliet jau pagriezies no sava neredzamības mirkļa augšanas ceļā. Tas būs brīdis pirms Mēness gaismas atgriešanās. Visu šo, visas šīs iekšējās sajūtas, izjūtas un pieredzējums varēsim izdziedāt

Tāpēc arī mēs šai laikā vairāk dziedāsim nakts, ziemas un ūdeņu dziesmas un parunāsim par ziemas simboliem par ziemas zīmēm.

Pasākuma foto - Ugis Nastevics (www.ugis.info)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Pavasara sadziedāšanās RĀMAVĀ

  Tuvojoties Lielajai dienai arvien vairāk svarīgi iekustināt balss enerģiju. Atmodināt balsi, kas ziemā  bijusi iemigusi un rimtāka. Nu nāk...